AUDI A3 Sportback e-tron 1.4 TFSI 6AT (204 HP)
2013–2016
148
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
156.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 156.8mpg |
| Combined | 1.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |