AUDI A3 Sportback e-tron 1.4L TFSI 6AT FWD (204 HP)
2016–
148
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
138.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Plug-in Hybrid |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 138.4mpg |
| Combined | 1.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4313mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |