AUDI A3 Sportback g-tron 1.4L TFSI 7AT FWD (110 HP)
2013–2016
109
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
73.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 73.5mpg |
| Combined | 3.2L/100km |
| Urban | 4.1L/100km |
| Extra-Urban | 2.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |