AUDI A3 Sportback 1.4L TFSI g-tron 7AT FWD (110 HP)
2016–2020
108
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4313mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |