AUDI A3 Sportback 1.6L 4AT FWD (102 HP)
1999–2003
101
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |