AUDI A3 Sportback 1.8L 5MT (125 HP)
1999–2003
123
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |