AUDI A3 Sportback 1.9L TDI 4AT FWD (90 HP)
1999–2003
89
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 202Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1195kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |