AUDI A3 Sportback 1.9L TDI 5MT FWD (105 HP)
2004–2008
103
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 5278mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |