AUDI A3 Sportback 2.0L TDI quattro 6MT AWD (170 HP)
2004–2008
168
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |