AUDI A3 Sportback 2.0L TFSI 6MT FWD (200 HP)
2004–2008
197
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
29.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 236km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.7mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1360kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |