AUDI A3 1.0L TFSI 7AT FWD (116 HP)
2016–2017
114
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4242mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |