AUDI A3 1.4L TFSI 7AT (125 HP)
2008–2012
123
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 350L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |