AUDI A3 1.6L TDI 6MT FWD (110 HP)
2016–2017
108
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4242mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |