AUDI A3 1.8L T 4AT (150 HP)
1996–2003
148
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4153mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |