AUDI A3 1.8L TFSI 6AT FWD (160 HP)
2005–2008
158
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |