AUDI A3 1.8L TFSI 7AT (160 HP)
2008–2012
158
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 350L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |