AUDI A3 2.0 TFSI quattro 6MT (200 HP)
2003–2005
197
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |