AUDI A4 Allroad 3.0L TDI Clean Diesel Quattro 7AT AWD (245 HP)
2012–2016
241
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4722mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |