AUDI A4 Avant 1.6L 5MT (101 HP)
1996–2001
99
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |