AUDI A4 Avant 1.8L T 5AT (150 HP)
1996–2001
148
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |