AUDI A4 Avant 1.8L T 6MT (190 HP)
2001–2004
188
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |