AUDI A4 Avant 1.8L TFSI Quattro 6MT (170 HP)
2008–2012
168
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |