AUDI A4 Avant 1.9L TDI 4AT (90 HP)
1996–2001
89
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 202Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |