AUDI A4 Avant 2.0L TDI 6MT (177 HP)
2012–2016
174
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 38Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |