AUDI A4 Avant 2.0L TFSI Flexible Fuel 6MT (179 HP)
2008–2012
177
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |