AUDI A4 Avant 2.0L TFSI quattro 7AT AWD (252 HP)
2018–2019
248
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 185.3kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |