AUDI A4 Avant 2.0L TFSI ultra 6MT FWD (190 HP)
2018–2019
187
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |