AUDI A4 Cabriolet 1.8L T quattro 6MT (163 HP)
2002–2005
161
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |