AUDI A4 Cabriolet 2.5L TDI CVT (163 HP)
2002–2005
161
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 Yr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |