AUDI A4 Cabriolet 2.7L TDI CVT (180 HP)
2005–2008
18
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2698cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 18bhp |
| Power | 13.3kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |