AUDI A4 Cabriolet 3.0L TDI quattro 6MT (233 HP)
2005–2008
229
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 229bhp |
| Power | 171kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 242km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |