AUDI A4 DTM Edition 2.0L TFSI 6MT (220 HP)
2005–2007
217
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
153
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 246km/h |
| Top Speed | 153mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2654mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |