AUDI A4 1.8L TFSI CVT (120 HP)
2007–2012
118
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |