AUDI A4 2.0L TDI CVT(163 HP)
2007–2012
161
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |