AUDI A4 2.0L TDI ECO 6MT (136 HP)
2007–2012
134
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |