AUDI A4 2.0L TDI Quattro 6MT (143 HP)
2007–2012
141
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |