AUDI A4 2.0L TDI quattro 7AT AWD (190 HP)
2018–2019
187
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |