AUDI A4 2.0L TFSI CVT (200 HP)
2004–2007
197
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |