AUDI A4 2.0L TFSI CVT (211 HP)
2007–2012
208
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1485kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |