AUDI A4 3.0L TDI 7AT FWD (218 HP)
2018–2019
215
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 0.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |