AUDI A4 3.0L TDI 8AT FWD (272 HP)
2018–2019
268
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 268bhp |
| Power | 200.1kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |