AUDI A4L 1.8L TFSI 6MT FWD (160 HP)
2012–2016
158
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |