AUDI A6 AllRoad 3.0L TDI (240 HP)
2006–2011
240
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
37.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.7mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4935mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |