AUDI A6 AllRoad 3.0L TDI 6AT (233 HP)
2006–2011
229
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 229bhp |
| Power | 171kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4935mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |