AUDI A6 AllRoad 3.0L TDI quattro 7AT AWD (245 HP)
2012–2019
241
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4940mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2906mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |