AUDI A6 AllRoad 3.0L TDI quattro 8AT AWD (313 HP)
2012–2019
308
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 308bhp |
| Power | 230kW |
| Torque | 649Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4940mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2906mm |
| Kerb Weight | 1985kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |