AUDI A6 Avant (C8) 1.8L TFSI 7AT FWD (190 HP)
2018–
187
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 1710kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |