AUDI A6 Avant (C8) 2.0L 40 TDI S tronic 7AT FWD (204 HP)
2018–
201
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4938mm |
| Width | 2111mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 1710kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 99 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |