AUDI A6 Avant (C8) 2.0L 55 TFSI AWD (367 HP)
2018–
362
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 362bhp |
| Power | 269.9kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4938mm |
| Width | 2111mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 99 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |