AUDI A6 Avant (C8) 2.0L TFSI 7AT FWD (252 HP)
2018–
248
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 185.3kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 566L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |